Infolinia 603 965 999 Godziny działania: pn -pt: 7.15 - 15.00 Masz pytanie ? Napisz do nas WIADOMOŚĆ Odpowiadamy poniedziałek - niedziela / 24h
Szukaj Szukaj
0Schowek Schowek
Twój schowek jest pusty
0,00 zł 0 szt
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Pytania i odpowiedzi » Rodzaje alkomatów i ich działanie

Rodzaje alkomatów i ich działanie

Na całym świecie produkowane są różnorodne alkomaty elektroniczne, wśród których najczęściej wyróżniamy trzy grupy


:
  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • spektrofotometryczne w podczerwieni.
 
  Półprzewodnikowe Elektrochemiczne Spektrofotometryczne
Sensor półprzewodnikowy elektrochemiczny spektrofotometryczny
Cena 20 - 350 zł do 7000 zł od 8000 zł
Zastosowanie Przyrządy do kontroli wstępnej, z których korzystają indywidualni użytkownicy. Wykorzystywane tylko na potrzeby „domowe”, ponieważ często dochodzi podczas badania do błędów pomiarowych. Korzystają z nich policjanci, coraz częściej osoby prywatne, ponieważ doskonale sprawdzają się jako przenośne sprzęty dowodowe. Błąd +/- 5% przy 0,4 mg/l. Alkomaty te są najbardziej dokładne spośród wszystkich i wykorzystywane są jako sprzęty dowodowe, stacjonarne.
Podatność na czynniki zakłócające pomiar np. rodzaj spożywanego jedzenia Tak Nie Nie
Wpływ rozładowania baterii na wynik pomiaru Duży, ponieważ sensory potrzebują sporej mocy, aby dokonywać skutecznych pomiarów. Bez wysokich temperatur uzyskanie miarodajnego wyniku staje się niemożliwe. Nie ma wpływu. Nie ma wpływu, bowiem są to sprzęty stacjonarne.
Żywotność sensora Może dochodzić do rozkalibrowania lub zniszczenia sensora w przypadku, gdy stężenia są większe od dopuszczalnych. Około 3 lat. Nie określono.
Powtarzalność pomiaru w czasie Niestabilna Zależy od rodzaju użytego sensora  
Stabilna
 
Kalibracja urządzenia Regularna, co sześć miesięcy albo w sytuacji, kiedy wyświetlane wyniki będą niemiarodajne. Istnieje możliwość rozkalibrowania się urządzeń nawet po krótkim czasie użytkowania. co 6 - 12 miesięcy. Nie określono.
 


Półprzewodnikowe – popularne i tanie. 
Najbardziej popularne wśród użytkowników indywidualnych są oczywiście alkomaty półprzewodnikowe, ponieważ są dostępne w najniższych cenach. Dokładność dokonywanych przez nie pomiarów pozostawia wiele do życzenia, ponieważ sprzęt nie bierze pod uwagę innych, poza alkoholem, czynników, które mogą zmienić wynik. Należą do nich między innymi spożywane pokarmy, palone papierosy, aceton, temperatura czy wilgotność powietrza, a nawet herbata albo cukierek miętowy. Wszystkie te elementy wpływają na stabilność, miarodajność oraz powtarzalność wyników, za które odpowiedzialności prawnej nie biorą producenci tych urządzeń. Nie powinny być więc one ostatecznym wyznacznikiem tego czy siadać za kierownicą samochodu, czy zamówić taksówkę, szczególnie że potrafią błyskawicznie się rozkalibrować. Przy codziennym korzystaniu okazać się może, że należy korzystać z kalibracji nawet co kilkanaście badań, ponieważ duża niestabilność sprawia, że wyniki po pewnym czasie stają się jeszcze bardziej niemiarodajne i wskazują błędy rzędu kilkuset procent. Mimo niskiej ceny może się więc okazać, że urządzenie to okaże się nieekonomiczne w użytkowaniu na dłuższą metę.

Elektrochemiczne – podręczne i policyjne.
Z tych alkomatów najczęściej korzystają służby w celu wykazania u kierowcy upojenia alkoholowego. Dzięki wbudowanemu czujnikowi pomiary są miarodajne i nie zdarza się, aby występowały duże błędy w odczycie. W związku z tym stosowane są jako materiały dowodowe, a inne oprócz alkoholu substancje spożywane przez badanego nie mają żadnego wpływu na uzyskany wynik. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu rozwiązań chemicznych – molekuły alkoholu są zasysane do czujnika w ostatniej fazie dmuchania i to właśnie daje gwarancję tego, że urządzenie może być wykorzystywane przez profesjonalistów. 

Spektrofotometryczne – profesjonalne i dokładne.
Te alkomaty stosowane są do stacjonarnego badania na posterunkach policji, w sądach czy szpitalach. Są bardzo dokładne i nie trzeba ich kalibrować, nie mówiąc już o braku wpływu innych substancji na uzyskany wynik.

Alkomat ALCOLIFE F7

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Pytania i odpowiedzi