Infolinia 603 965 999 Godziny działania: pn -pt: 7.15 - 15.00 Masz pytanie ? Napisz do nas WIADOMOŚĆ Odpowiadamy poniedziałek - niedziela / 24h
Szukaj Szukaj
0Schowek Schowek
Twój schowek jest pusty
0,00 zł 0 szt
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » BLOG » Czy alkomat da się oszukać?

Czy alkomat da się oszukać?



alt

Od czasu do czasu można usłyszeć o różnych sposobach na oszukanie alkomatu. Wśród tego typu teorii pojawiają się np. rady wskazujące na to, że pomocne mogą być kawa, płyn do płukania jamy ustnej czy też ocet. Liczba różnorakich „trików”, które pozwalają na oszukanie urządzenia, jest długa. Czy jednak w rzeczywistości tego typu metody mogą zadziałać?


Informacje o możliwościach „pokonania” alkomatu znajdziemy zarówno na różnych forach internetowych, w tym głównie tych skierowanych do kierowców, jak i czasem np. także w rozmowach ze znajomymi.

Magiczne sposoby

Lista różnych teorii jest bardzo długa. Spora część z nich już od razu budzi jednak poważne wątpliwości. Przykładowo, ratunkiem przed wykazaniem alkoholu przez alkomat miałyby być miętowe cukierki czy gumy do życia. Takie produkty na pewno nie pomogą oszukać sensora elektrochemicznego – jedynym efektem może być nieco lepsze wrażenie, które odniesie policjant kontrolujący nietrzeźwego kierowcę.

Podobną metodą ma być skorzystanie z płynu do płukania jamy ustnej. Jego użycie może zapewnić świeższy oddech, ale nie ma żadnego wpływu na odczyt alkomatu. Część takich płynów zawiera też alkohol, więc już prędzej efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Równie nieskuteczne są cukierki czy ocet. W tym drugim przypadku można natomiast dodatkowo zaszkodzić własnemu zdrowiu, bo wypicie większej ilości octu nie ma korzystnego wpływu na organizm człowieka. Kolejna teoria dotyczy mocnej kawy – jej wypicie rzekomo eliminuje alkohol z organizmu. Prawda jest taka, że kawa nie ma żadnych właściwości pozwalających na neutralizację alkoholu.

Spotkać można również bardziej egzotyczne sposoby. Jednym z nich jest umieszczenie pod językiem monety mającej niwelować efekty spożycia alkoholu. Metoda ta jest oczywiście nieskuteczna. Analogicznie wygląda sytuacja z celowym spowalnianiem czynności dmuchania w alkomat – efektem może być co najwyżej brak odczytu, a w razie kontroli skutkować będzie to najpewniej zawiezieniem przez policję danej osoby na badanie krwi.

Realia

W rzeczywistości nie istnieją skuteczne sposoby na oszukanie alkomatów policyjnych, a w przypadku kierowców najskuteczniejszą metodą jest po prostu to, by po wypiciu alkoholu w ogóle nie wsiadać za kierownicę. Istnieje natomiast metoda dzięki której możemy oszukać tańszy alkomat osobisty. Ze względów oczywistych, nie będziemy jej jednak podawać.

Co ciekawe, temat rzekomo skutecznych metod na oszukanie alkomat został też poruszony w popularnym amerykańskim programie popularno - naukowym z serii „Pogromcy mitów”. Dwójka prowadzących sprawdziła, jak w praktyce „działa” kilka różnych ludowych rad dotyczących oszukania alkomatu. Wyniki okazały się oczywiste. Urządzenia nie pokazywały zera…

 
alt

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG